Szanowni Państwo,
rok 2017 był pomyślnym rokiem dla przemysłu naftowego. Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w tym znacznie lepsze od oczekiwanych średnioroczne notowania ropy naftowej i gazu ziemnego oraz skuteczna walka rządu z „szarą strefą” stworzyły koncernom paliwowym szansę rozwoju. Grupa LOTOS w pełni wykorzystała sprzyjające warunki, osiągając w ubiegłym roku rekordowe wyniki finansowe. Dobrą kondycję LOTOSU docenił również rynek kapitałowy, co naturalnie przełożyło się na wzrost kapitalizacji spółki.
Zarządowi Grupy LOTOS udało się znacząco zredukować zadłużenie i poprawić przepływy pieniężne z działalności operacyjnej. LOTOS po raz pierwszy od dekady wypłacił również swoim akcjonariuszom dywidendę.
W ramach reorganizacji kapitałowej Grupa LOTOS powołała spółkę LOTOS Upstream, która zajmie się zarządzaniem działalnością poszukiwawczo-wydobywczą. To działanie szczególnie istotne dla konsolidacji działalności spółki w tym zakresie oraz wzmocnienia krajowego bezpieczeństwa energetycznego.
Z początkiem 2017 roku LOTOS przystąpił do realizacji założeń strategii na lata 2017-2022, w której stawia na stabilizację finansową i rozwój. Działania Zarządu nadal skupione są wokół tych dwóch obszarów. W ubiegłym roku Grupa LOTOS intensywnie pracowała nad Projektem EFRA – kluczową dla spółki inwestycją pogłębionego przerobu ropy naftowej. Stan zaawansowania prac nad projektem na koniec 2017 roku wynosił 90%.
Co ważne, Grupa LOTOS inwestuje w innowacje. Aby sprostać wyzwaniom rynku, rozwija inicjatywy z obszaru elektromobilności oraz skupia się na kluczowych projektach z zakresu paliw alternatywnych, chcąc osiągnąć pozycję krajowego lidera wdrożeń innowacji. Mam nadzieję, że rok 2018 pozwoli utrzymać imponujące wyniki LOTOSU oraz zapewni spółce możliwość dalszego dynamicznego rozwoju w kluczowych obszarach.
Z wyrazami szacunku,
Beata Kozłowska-Chyła
Przewodnicząca Rady Nadzorczej
Grupa LOTOS S.A.